Electromagnetic Tuesday 27. 2. 2024

Přijďte se opět po roce podívat na neformální představení Katedry elektromagnetického pole. Ve druhém týdnu letního semestru pro vás připravujeme již 6. ročník akce Electromagnetic Tuesday, na které se můžete podívat na zajímavé experimenty, zkusit si něco postavit a dozvědět se něco nového. A hlady ani žízní vás umřít také nenecháme. 

Tentokrát pro vás chystáme následující ukázky a experimenty:

Radioamatérská stanice
Jak lze komunikovat se světem v případě SHTF, ale hlavně pro zábavu. Seznámíte se s krátkovlnnou radioamatérskou stanicí a společně zjistíme, jaké signály můžeme přijímat na “kus drátu”.

Vyrob si anténu III
I do letošního ročníku zařazujeme návrh a výrobu malé vícepásmové antény pro moderní mobilní zařízení (notebook, tablet, telefon). Anténku si opět můžete sami navrhnout, vyrobit, změřit její parametry a vyrobený vzorek si odnést domů … v kapse.

Radarový koutek IV
Na vlastní oči uvidíte, jak se dá nahlížet na svět pomocí FMCW radarového senzoru. Podobné senzory hlídají naši bezpečnost a pomáhají v řízení moderních automobilů. Uvidíte i ukázky, jak se dají automobilové radary testovat bez přítomnosti fyzických radarových cílů a také jak zajistit, aby vás radar nedetekoval.

Elektromagnetický plášť neviditelnosti
Neviditelnost, tj. manipulace s optickými drahami kolem objektu za účelem jeho zneviditelnění, je klasickým tématem mnoha sci-fi a fantasy filmů a knih. To, co fyziky a inženýry na tomto zařízení zajímá, je jeho realizovatelnost a efektivita. V této praktické činnosti se student pokusí navrhnout elektromagnetický plášť neviditelnosti, přičemž bude soutěžit s počítačem řízenou topologickou optimalizací v honbě za principiální hranicí efektivity pláště.

Směrování svazku anténní řady pomocí napájení
Aktivní anténní řady dokáží vysílat nebo přijímat signál z různých směrů. Přijďte si vyzkoušet, jak se mění příjem v závislosti na nastavení napájení jednotlivých prvků řady.

Oblékni si optickou anténu
Nechte se oslnit inovativní komunikací ve viditelném spektru, která kombinuje nositelnou elektroniku a přijímání dat pomocí běžné kamery na chytrém telefonu. Vývoj nelze zastavit, a tak pokračujeme ve vývoji nositelných optických antén (wearables). Rozsvítíme optické vlákno (anténu), vytvoříme rozličné tvary na oblečení, data zachytíme kamerou a podíváme se na celý přenosový řetězec v detailu. Zájemcům ukážeme nevšední využití optických vláken, komunikaci ve viditelné oblasti, snímání pomocí kamery a metodiku detekce tvarů a zpracování signálu.

Zábavné, ale i udivující zobrazení termokamerou
Zajímá vás, jak vidí běžné předměty v okolním světě termokamera? A jak mohou být každodenní činnosti pozorované objektivem termokamery překvapující? Je-li vaše odpověď kladná, pak se přijďte podívat.

Mikrovlnná kamera aneb Pohled skrz materiál
Pomocí mikrovlnného záření lze nejen velmi přesně měřit vzdálenost, ale i zobrazovat a detekovat objekty, které jsou optickým zobrazovacím metodám skryté. Jako měřicí prvek poslouží nově vyvinutý typ vlnovodného senzoru pracující v pásmu 80 GHz.

Foto z minulých ročníků:

EMiT 2023 – foto
EMiT 2022 – foto
EMiT 2020 – foto
EMiT 2019 – foto
EMiT 2018 – foto