Electromagnetic Tuesday 28. 2. 2023
Přijďte se opět podívat na neformální představení Katedry elektromagnetického pole. Na začátek letního semestru pro vás připravujeme již 5. ročník akce Electromagnetic Tuesday, na které se můžete podívat na zajímavé experimenty, zkusit si něco postavit, dozvědět se něco nového a pokusit se uspět v soutěžích. A hlady a žízní vás umřít také nenecháme.
Tentokrát pro vás chystáme následující ukázky a experimenty:
Osahejte si vlnu žárovkou
Lecherovo vedení – zobrazte si vlnu žárovkou, doutnavkou a zářivkou…
Vyrob si anténu
Po loňském úspěšném ročníku je tu další možnost vyzkoušet si vlastnoruční realizaci vícepásmové anténky. Tentokrát bude vycházet z motivů, které jsou využívány v modernějších mobilních zařízeních. Anténku si opět můžete sami navrhnout, vyrobit, změřit její parametry a vyrobený vzorek si odnést domů … v kapse.
Radarový koutek
Zkuste si na vlastní kůži, jak dokáže radar detekovat vaše životní funkce, jak dokáže určovat parametry reálných cílů a jak lze radar obelhat umělými cíli. Pro ukázku poslouží vývojový kit automobilového radaru pracující v pásmu 77 GHz.
Mikrovlnná kamera – pohled skrz materiál
Pomocí mikrovlnného záření lze nejen velmi přesně měřit vzdálenost, ale i zobrazovat a detekovat objekty, které jsou optickým zobrazovacím metodám skryté. Jako měřicí prvek poslouží nově vyvinutý typ vlnovodného senzoru pracující v pásmu 80 GHz.
Mikrovlnný analogový počítač
Po více než 60 letech dominance digitálních počítačů zažívají v posledních letech analogové počítače velkolepý návrat na výsluní! Ukážeme vám proč, jaké mají vlastnosti, co si od nich slibujeme v budoucnosti, a jak takový jednoduchý mikrovlnný analogový počítač navrhnout.
Zábavné, ale i udivující zobrazení termokamerou
Zajímá vás, jak vidí běžné předměty v okolním světě termokamera? A jak mohou být každodenní činnosti pozorované objektivem termokamery překvapující? Je-li vaše odpověď kladná, pak se přijďte podívat.
“The future so bright with visible light”
Světlo svítí, světlo komunikuje, LED umí oboje. A co třeba svítící optická vlákna? Ukážeme Vám trendy ve viditelné komunikaci a Internetu věcí.
Vyrob si vláknový senzor k mobilu
Zkuste využít blesk a kameru svého telefonu jako vysílač a přijímač pro optický senzor hladiny kapaliny. Ze změny jasu obrazu po ponoření lze odvodit index lomu. Vše si ověříte na vlastnoručně vyrobené sondě. |
Foto z minulého ročníku:
EMiT 2022 – foto