Cena děkana za prestižní disertační práci

24.11.2017

Náš absolvent Michael Písařík obdržel Cenu děkana za prestižní disertační práci s názvem Rare Earth Doped Fiber Lasers for Spectral Region about 2 Micrometers vednou prof. Stanislavem Zvánovcem a Dr. Pavlem Peterkou z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR. Gratulujeme!

Optický tým se rozrůstá o dva nové členy

22.11.2017

V rámci evropského dotačního programu European Training Network on Visible light based Interoperability and Networking - VisIoN přichází do týmu Bezdrátové a vláknové optiky dvě nové doktorandky - Zahra Nazari z Isfahan University of Technology, Irán a Shivani Teli z Pukyong National University, Busan, Jižní Korea. Obě dvě už publikovali svůj výzkum v časopisech s IF a budou dále pokračovat v oblasti Visible Light Communications (VLC).

Zahra Nazari: Experimental Investigation of Environment Effects on the FSO Link With Turbulence

Shivani Teli: Optical Camera Communication: Motion over Camera

Kurs AWR Microwave Office

14.11.2017

Katedra elektromagnetického pole připravila výukový kurs, ve kterém se zájemci z řad studentů programu Elektronika a komunikace naučí využívat program AWR Microwave Office určený pro návrh analogových (částečně i digitálních) obvodů pro vysokofrekvenční radiové systémy (např. mobilní telefony, radary, GPS atd.) Program AWR MO využívá většina firem pro návrh komunikačních obvodů a systémů. Další podrobnosti naleznete zde.

Kurs bude probíhat ve dnech 28.11. a 30.11. 2017 v čase 16:15 až 17:45 v místnosti B2-621, a to na PC, kde je instalována ostrá verze programu. Na kurs je potřeba se předem přihlásit na www.kos.cvut.cz , a to přes AKCE-JEDNORÁZOVÉ AKCE. Materiály ke kurzu najdete na webu katedry zde.

16.10.2017

Tým Bezdrátové a vláknové optiky z Katedry elektromagnetického pole vedený prof. Zvánovcem získal prestižní čtyřletý mezinárodní projekt H2020 - Marie Curie-Skłodowska - ITN “European Training Network on Visible light based Interoperability and Networking (VisIoN)” z oblasti komunikace ve viditelném světle. Spolu s optickým týmem budou v projektu zapojeny prestižní pracoviště a významní průmysloví partneři:

• Ecole Centrale Marseille (France)

• Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (Germany)

• Northumbria University, Newcastle (United Kingdom)

• Universidad de las Palmas de Gran Canaria (Spain)

• Instituto de Telecomunicações Aveiro (Portugal)

• Ozyegin University (Turkey)

• OSRAM GmbH, INDRA, Ford, OLEDCOMM, Philips, SQS Vláknová optika, EFACEC, Network Rail, Lightbee

Optická laboratoř v časopise ABC

11.09.2017

V zářijovém vydání časopisu ABC vyšel krátký článek o komunikaci pomocí viditelného světla (visible light communications, Li-Fi), s jehož přípravou pomáhal i Stanislav Zvánovec z optického týmu, kterému je na konci textu věnován krátký odstavec. Článek najdete na webu časopisu zde. Také si můžete stáhnout nascanovaný článek

Soutěž diplomových a bakalářských prací

21.06.2017

Československá sekce IEEE pořádá soutěž o nejlepší diplomové a bakalářské práce z oblasti vysokofrekvenční a mikrovlnné techniky, antén a šíření, mikroelektroniky a elektromagnetické kompatibility. Práci je nutné přihlásit nejpozději do 15. září 2017. Výherci získají cenu ve formě odborné literatury nebo komponenty týkající se výzkumného zaměření (páječka, měřící přístroje, ...) v cenové relaci do 5000 Kč dle vlastního výběru. V minulosti vyhráli cenu pro diplomovou práci například naši současní doktorandi Jan Spáčil a Jaroslav Havlíček.

Pravidla soutěže a další informace najdete zde.

Výjezdní zasedání

13.06.2017

Pracovníci katedry se zúčastnili výjezdního zasedání v Českém ráji (v Sedmihorkách). Kromě krásné přírody a nekonečných diskuzí nechybělo ani odborné školení při měření útlumu přijatého signálu v terénu.

Fotoreport z oslavy 45. výročí vzniku katedry

07.06.2017

Fotogalerii z oslavy najdete zde

Děkujeme za účast, akce se nadmíru vydařila!

Rozpisy obhajob BSZZ a MSZZ

05.06.2017

Známe rozpisy obhajob BSZZ a MSZZ

Na našem webu se můžete podívat na rozpis obhajob bakalářských a magisterských státních závěrečných zkoušek v červnu 2017. Přejeme Vám hodně úspěchů a pevné nervy!

BSZZ 19. června
Místnost T2:C4-80

MSZZ 12. června
Místnost T2:C4-80

Ondřej Fišer získal ocenění na konferenci PIERS 2017

01.06.2017

Ing. Ondřej Fišer, doktorand prof. Jana Vrby, získal na mezinárodní zahraniční konferenci PIERS2017 (Progress in Electromagnetics Research Symposium) v St. Petersburgu (Rusko) druhé místo v soutěži Best Student Paper Award, a to v sekci Remote sensing, Inverse problems, Imaging, Radar and Sensing. Název jeho prezentace byl Microwave Hyperthermia System for Head and Neck Area with Noninvasive UWB Temperature Change Detection, viz sken diplomu. Na fotografii předává Ing. Fišerovi diplom prof. Kazuya Kobayashi, předseda výboru soutěže o nejlepší studentskou práci. Na pravé straně pak je prof. Ivan Andronov, chairman konference PIERS 2017.

Pages